LUTFİ ARIBOĞAN

ÖZGEÇMİŞ

Lutfi Arıboğan

Lutfi Arıboğan 1961 yılında Adana'da doğdu. Basketbolculuk kariyerine 1971 yılında Çukobirlik'te başladı. Ankara DSİ, İstanbul Bankası Yenişehir, Efes Pilsen, Galatasaray ve Ülkerspor'da oynadı. Akademik hayatında ise sırasıyla Adana Erkek Lisesi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olan Arıboğan, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Yüksek lisansına devam etti.
 
Basketbolculuğu sırasında hırsı ve sportmenliğiyle dikkat çeken 1.98 m boyundaki Arıboğan, 243 kez milli formayı giydi. Sahada bulunduğu her saniye verdiği mücadeleyle heyecan veren Arıboğan, ayrıca oynadığı tüm takımlarda kaptanlık görevini giydiği 14 numaralı forması ile üstlendi. 1984 yılında Efes Pilsen ve 1990 yılında Galatasaray ile lig şampiyonluğu yaşadı. 1993-1994 sezonunda yeni kurulan Ülkerspor'a geçti. Ertesi yıl Galatasaray'a geri döndü ve bu kez Türkiye Kupası'nı havaya kaldırdı. 1996 yılında basketbol oyunculuğunu bırakarak spor yöneticiliğine soyundu ve Ülkerspor Genel Müdürlüğü görevine başladı. Bu görevini 8 yıl boyunca sürdürürken Euroleague kurucu ekibinde yer alarak Türk takımlarının uzun süreli Euroleague’e elemesiz katılmasını sağlayan anlaşma süreçlerini yönetti. Aynı dönemde Euroleague finans komitesi üyeliğini de üstlendi.
 
Spor yöneticiliğine, 2005 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği ile devam eden Arıboğan, bu görevi sürdürdüğü iki yılın ardından 6 yıl boyunca TFF Başkanvekilliğini üstlendi. Bu süre zarfında UEFA Pazarlama Komitesi Başkanvekilliği görevini de yürüttü. Lutfi Arıboğan, son olarak Galatasaray Spor Kulübü CEO’luğu yaptı.
 
Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Uluslararası ilişkiler ve terör uzmanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile evli ve 2 çocuk babasıdır.